📢 Do zobaczenia 1-3 marca 2024! 🎣  

Organizator:

Wędkarze z niepełnosprawnością w życiu, rekreacji i sporcie

Podziel się

Zapraszamy na prelekcję Fundacji Wędkarze Bez Barier!

Wędkarze Bez Barier, początkowo ruch społeczny, od roku 2019 objął status fundacji. Od początku swojego istnienia, stawiał na promocję w mediach wędkarzy niepełnosprawnych, przypominając, a niejednokrotnie zwracając uwagę społeczności wędkarskiej, na istnienie takiej grupy społecznej. Do niedawna wędkarze niepełnosprawni, głównie postrzegani byli jako spławikowcy tzn. łowiący skróconą lub odległościową metodą spławikową oraz metodą feederową. Swoistą nowością, przyjmowaną często z niedowierzaniem było obranie kursu w kierunku spinningu, który uznany został jako najbardziej aktywizacyjny. Zakładając brak dostosowania linii brzegowych oraz infrastruktury nadwodnych przestrzeni rekreacyjnych, jedynym rozsądnym rozwiązaniem był spinning z łódki.


Tu znów pojawiły się schody, którym mniej lub bardziej udało się zaradzić, czego efektem były pierwsze a później drugie ogólnopolskie zawody spinningowe z łódek wędkarzy z niepełnosprawnością, które odbyły się w Szczecinku. Na łódkach wraz ze swoimi wózkami zamontowani było trzydziestu uczestników, a dla większości z nich, był to pierwszy w życiu pobyt na łódce. Zawody te ukazały, że osoby niepełnosprawne świetnie radziły sobie łowiąc z łódki, pokazały też, że do pełni szczęścia potrzeba jeszcze bardziej stabilnych, mających więcej przestrzeni łodzi. Łodzie takie w niczym nie będą przeszkadzały używającym je pełnosprawnym wędkarzom, zarówno jednym jaki drugim, podniosą poziom bezpieczeństwa a przecież głównie o to chodzi.

 

Wśród prelegentów znajdą się beneficjenci fundacji, są to osoby, które uczestniczyły we wspomnianych zawodach z łódek. Na własne uszy będziecie mogli usłyszeć o ich wrażeniach łowienia z łódki.

Michał Szyćko,
wędkarz ze Szczecinka. Nie stroni od metody spławikowej i lekkich odmian wędkarstwa gruntowego. Jednak z powodu poważnych problemów z poruszaniem się, najwygodniejszą formą uprawiania wędkarstwa jest jego ulubiona metoda — spinning z łódki.

Wiesław Marszałkowski,
wędkarz z Chełmży, na swoim koncie ma kilka wygranych zawodów wędkarskich oraz złowionych okazów ryb. Rewelacyjnie czuje się na pokładzie swojej łódki ze spinningiem w ręku. Od trzech lat zgłębia tajniki metody feederowej i ma za sobą niemałe sukcesy.

Tomasz Chmielecki
Wędkarz z Chełmna, w kilku prostych słowach można opisać go następująco — prawdziwy wojownik z duszą sportowca. Rywalizacja to jest coś, co napędzało kiedyś i napędza teraz. Swego czasu wędkarz wyczynowy, wieloletni zawodnik w metodzie spławikowej dla osób niepełnosprawnych, z licznymi sukcesami. Ulubionymi metodami Tomka, są wspomniany spławik w metodzie skróconej oraz metoda feederowa, w której czuje się jak ryba w wodzie. Nie stroni od spinningu, jeśli sprzyjają temu okoliczności.

 

Gościem specjalnym panelu będzie Ryszard Gryszpiński z firmy VIKING, specjalizujący się w produkcji łodzi aluminiowych, które w Europie oraz poza nią, znane są pod tą samą nazwą.
Ryszard Gryszpiński wraz ze swoją ekipą specjalistów stoczni VIKING, podjął się zadania, aby w tym roku  wykonać pierwszą tego typu jednostkę, by z wiosną przyszłego 2024 roku mogła trafić do odbiorców. 
 
Zapraszamy na panel w piątek 3 marca 2023 r. o godzinie 12:00, na scenie głównej targów Rybomania.

KUP BILET program wydarzeń